AKILLI EVLER NEDEN GELECEĞİN TEKNOLOJİSİDİR

Yaklaşık son on yıldır hepimiz, hayatımızı her açıdan teknolojiyle yönetmeye alıştık. Çevrimiçi bankacılıktan internet alışverişine kadar internetle hayatımız çok daha kolay hale geldi. Şimdi evlerimizin içinde de benzer bir devrim gerçekleşiyor

Akıllı ev teknolojisi nedir? Akıllı ev, hemen hemen her açıdan dijital olarak kontrol edilebilen bir evdir. Kapı zilinizden, ışıklarınıza, ev güvenliğinize, ısıtmanıza, suyunuza ve perdeleri çekmenize kadar her şey teknoloji aracılığıyla izlenebilir veya uzaktan kontrol edilebilir.

Akıllı evin avantajları nelerdir? Akıllı teknoloji, günümüzün akıllı evlerinin çok daha sorunsuz ve etkili bir şekilde çalışmasını sağlar. Böylece uzun süre evden uzakta kalmanız gerekse bile evinizdeki her şeyin gerektiği gibi çalıştığından emin olabilirsiniz. Bazı akıllı teknolojiler, televizyonları ve müziği kontrol etmek için uzun kabloları ve uzaktan kumandaları ortadan kaldırarak evinizi daha modern bir hale getirir. Aydınlatmayı ve ısıyı kontrol eden akıllı ev teknolojisi, evinizi daha konforlu hale getirir. Bu teknolojilerle, ışıklarınızı uzaktan açabilir ve evinizi ısıtabilirsiniz; eviniz siz gelene kadar her şeyiyle hazır olur.

Bazı akıllı ev teknolojileri ise güvenliğe odaklanır. Örneğin eviniz için entegre akıllı güvenlik kamerası sistemi, nerede olursanız olun evinizdeki her şeyi izlemenize olanak tanır. Ayrıca evinizi yangın ve su baskını risklerine karşı korumak için de bazı sistemler satın alabilirsiniz. Akıllı evler, evinizde olan biten her şeyi daha iyi kontrol ettiğinizi hissetmenize ve her şeyden haberdar olmanıza yardımcı olur.

Akıllı evler nasıl çalışır? Akıllı ev teknolojisini, önceliklerinize göre parça parça uygulamaya başlayabilirsiniz. Önceliğiniz, sadece sesinizi kullanarak perdeleri açmaksa, işe bununla başlayabilirsiniz! Ancak gittikçe daha fazla insan, evindeki farklı parçaları tek bir merkezde bir araya getiren entegre teknolojiye doğru yönelmektedir.

En yeni akıllı ev gelişmeleri. Gelişme gösterilen en önemli alanlardan biri, evler için su güvenlik sistemlerinin ortaya çıkmasıdır. GROHE Sense ve GROHE Sense Guard gibi sistemler, içinizi rahatlatabilir; masraflı ve yıkıcı etkilere sahip sızıntılara ve su hasarına karşı ilk savunma hattı olarak kullanılabilir. Su güvenliği, çok sayıda avantaj sunar.

Evinizdeki sensörler, nem düzeylerindeki değişiklikleri tespit edip sizi uyarır. Böylece sızıntılar gözle görülür hale gelmeden önce bir sorun olduğunu anlayabilirsiniz. Ayrıca bu sistemler, akıllı telefon uygulaması aracılığıyla sizi her türlü sorunla ilgili uyarabilir; evden uzakta olsanız bile, evinizde neler olup bittiğinden haberdar olabilirsiniz. Sorunla ilgili bildirimi aldıktan sonra, o anda evde olmasanız bile bu sistemden faydalanarak su kaynağınızı kapatabilirsiniz. Su hasarının önlenmesi, onarımına göre çok daha kolaydır. Akıllı ev alanındaki bu yeni gelişme sayesinde teknoloji meraklısı ev sahipleri, dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar, evlerini rahatça kontrol edebilmek için bu sistemlerden faydalanabilir.

GROHE Sense su güvenlik sistemi hakkında daha fazla bilgi edinin