EVİNİZDE BİR SU SIZINTISI VEYA SU BASKINI OLDUĞUNDA NE YAPABİLİRSİNİZ?

Evinizdeki bir su sızıntısının sonuçları yıkıcı olabilir: Su hasarı genellikle pahalı ve zaman alıcı bir temizleme ve su hasarı onarım işlemini gerektirir. Evinizde bir su sızıntısı gerçekleştiğinde neler yapabileceğinizi ve gelecekte bu sızıntıların gerçekleşmesini nasıl önleyebileceğinizi buradan öğrenebilirsiniz.

Suyu kapatın. Su sızıntısının daha kötü bir hal almasını önlemek için yapabileceğiniz ilk şey su kaynağını kapatmaktır. Vana veya stop valfi, genellikle mutfakta veya banyoda bulunur ve kapattığınızda evinize gelen suyu anında keser. Su sızıntısı, izole edebileceğiniz belirli bir kaynaktan geliyor olabilir. Örneğin bulaşık veya çamaşır makinesi, bataryalar ve tuvaletler için hortumun veya boruların üzerinde bir izolasyon vanası bulunur, bu vanayı saat yönünde çevirerek suyu kapatabilirsiniz. Evinizde çok miktarda su birikmişse, güvenlik amacıyla, sorun çözülene kadar elektriği ve gaz kaynağını da kapatmalısınız.

Kaynağı tanımlayın. Evinizdeki bir su sızıntısının birçok olası kaynağı vardır, bu nedenle suyun nereden geldiğini anlamak zor olabilir. Evinize gelen suyun kaynağı su sızdıran boruların yanı sıra yeterince yalıtılmamış bir banyo veya duş, sızdıran bir çatı veya komşunuzun dairesindeki bir sızıntı olabilir.

Fazla suyu boşaltın. Sızıntıdan kaynaklanan durgun su derhal boşaltılmalıdır. Bu su evinizde ne kadar uzun süre durursa su hasarı da o kadar büyük olur. Büyük ölçekli su baskınlarında pompa kiralamanız gerekebilir; bu pompa, su basan alanın en alçak kısmına yerleştirilmelidir. Daha küçük çaplı su baskınlarında ıslak-kuru süpürge kullanılabilir.

Kurutma işlemine başlayın. Su baskınından sonraki 24-48 saat içinde küf oluşumu başlar. Bu nedenle kurutma işlemine hızlıca başlanması su hasarını sınırlandırmak için kilit önem taşır. Ev aletlerinin ve prizlerin kurumasını bekleyin ve su basan alandaki mobilyaları veya halıları kaldırın. Nemin dışarı çıkması için penceleri açın. Duvarlarınızı da kontrol edin; sudan etkilenen kuru duvarların veya diğer malzemelerin çıkarılması ve değiştirilmesi gerekebilir. Ciddi su baskınlarının son aşamasında, rutubetin odadan giderilmesi için nem giderici bir cihaz kullanılmalıdır ancak bu işleme başlamadan önce pencereleri kapatın.

Gelecekteki sızıntılara karşı önlem alın. Temizleme işlemi tamamlandıktan sonra gelecekte evinizi olası su sızıntılarına karşı korumayı bir öncelik haline getirmek isteyebilirsiniz. Birçok insan boruları düzenli olarak kontrol etmenin ve (evlerdeki su sızıntılarının ana nedenlerinden olan) soğuk havalar sırasında ekstra önlemler almanın yanı sıra bir su güvenlik sistemine yatırım yapmayı tercih ediyor. Bunun gibi sistemler, evinizdeki nem seviyesini izleyerek ve sızıntı kaynaklarını anında belirleyerek içinizi rahatlatır. Bu sistemler, basit su sızıntısı dedektörlerinden çok daha fazlasıdır. Su sızıntısı tespit sistemi, nerede olursanız olun sizi sızıntılara karşı uyarır ve suyu uzaktan kapatmanıza olanak tanır. Böylece su sızıntıları ciddi hasarlara yol açmadan onları engelleyebilirsiniz.

GROHE Sense su güvenlik sistemi hakkında daha fazla bilgi edinin