SU HASARI EVLERİN BİR NUMARALI SORUNUDUR!

Bizim başımıza hiç gelmeyeceğini düşünürüz ancak su sızıntıları ve su baskınları, evlerin yarısından fazlasını etkilemektedir. Su baskınları, evinize zarar verebilir ve işlerinizi aksatabilir.

Su sızıntıları nerelerde olur?

Evlerdeki su sızıntılarının bazı yaygın nedenleri vardır. Tıkalı bir lavabodan bulaşık veya çamaşır makinenizdeki bir soruna kadar birçok olay su sızıntılarına yol açabilir. Daha soğuk aylarda buzlanmanın borularda patlamaya yol açması, evlerde su baskını ve su hasarı için büyük bir risk oluşturur. Su sızıntısının hasar yaratabilmesi için mutlaka sizin evinizde başlamasına gerek yoktur. Komşunuzun çatısındaki bir sorun veya üst dairedeki bir sızıntı, evinizi su basmasına ve su hasarı oluşmasına yol açabilir.

Su hasarının masrafı nedir?

Bir sızıntı, tıkalı bir lavabo ya da patlamış bir boru... Bir anda kendinizi mahvolmuş bir ev ve binlerce liraya ulaşan masraflarla uğraşırken bulabilirsiniz. Su hasarıyla uğraşmanın yaratacağı zorluk ve stres de cabası. Ciddi bir su sızıntısı, yalnızca eşyalarınızı ve mobilyalarınızı değil halılarınızı ve duvarlarınızı da mahveder. Su sızıntısı ne kadar uzun süre devam ederse baş etmek zorunda kalacağınız su hasarının düzeyi de o kadar artar. Halılarınızı, sıvaları ve eşyalarınızı yenilemeden önce su baskınından etkilenen evi kurutmak için pompa ve nem giderici cihazlar kiralamak zorunda kalabilirsiniz. Üstelik temizleme işlemi devam ederken evinizden taşınmak zorunda kalabilirsiniz. Yani su hasarı ciddi bir sorundur ve bu soruna karşı kendinizi korumanız gerekir.

Sizin başınıza gelmeyeceğini düşünüyor olabilirsiniz.

Ancak her iki evden biri, en az bir kez su hasarına maruz kalmıştır. Bu nedenle sizi uyaran ve en kötü ihtimallere karşı koruyan bir akıllı ev sistemiyle su sızıntılarına karşı önceden önlem almak iyi bir fikirdir.

SU KONTROLDEN ÇIKTIĞINDA EVİNİZ SAVUNMASIZ KALIR

Her an, her yerde Su sızıntıları, evin her yerinde ve her an gerçekleşebilir.

Su hasarına karşı hızlı önlem. Su hasarı gerçekleştiğinde çoğunlukla duvarlar etkilenir ve hızla küf oluşumu başlar. Küf oluşumu yalnızca 24 saat sürer; bu nedenle evdeki su sızıntılarına derhal müdahale edilmesi gerekir.

Borulara dikkat edin. Su hasarının %65’i, boruların patlamasından veya sızdırmasından kaynaklanır. Dolayısıyla çok geç olana kadar su sızıntısı riskinden haberiniz bile olmayabilir.

Evinizi alt üst edecek damla. Su hasarlarının %28’ine borulardan, tuvaletlerden veya duşlardan akan küçük su sızıntıları neden olur. Bu sızıntılar hemen görülemediği için aylarca, hatta yıllarca fark edilmeyebilir ve zamanla duvarlara veya zeminlere nüfuz ederek ciddi su hasarlarına yol açabilir.

Frost risk. The frozen pipe can occur during extended periods of frost, especially in rooms or houses that are unheated and not often visited or checked. A burst pipe is the most common cause of flooding in the home, and can lead to serious water damage very quickly.

EVLERDEKİ SU HASARLARIYLA İLGİLİ GERÇEK VE KORKUTUCU İSTATİSTİKLER

Evlerin %54'ü, şebeke suyuyla ilgili bir su hasarına maruz kalmıştır. (1)

Olayların %65'i borularla ilgilidir. (2)

Olayların %93'ünde su hasarı oluşumu engellenebilirdi. (3)

Avrupa'da su hasarlarını onarmanın ortalama maliyeti 2297 Euro'dur. Bunlardan sigortalı olanların %28'i hiç tazminat alamamıştır. Zararı karşılananlara ise toplam maliyetin yalnızca %61'inin ödemesi yapılmıştır. (1)

2015'te, yalnızca Almanya'da, kayıtlara geçmiş 1,1 milyon su hasarı vakası gerçekleşmiştir. (4) 

Sadece 24 saat sonra, rutubetten dolayı küf oluşmaya başlar ve bu da astım ve alerji gibi solunum rahatsızlıklarına sebep olabilir.(5)

Patlayan boruların %41'i, anında fark edilmediği için yüksek hacimli su taşmasına ve su israfına neden olur. (2)

Borulardaki küçük sızıntıların veya çatlakların %61'i, 1 hafta sonra veya daha geç fark edilir. (2)

Kötü olaylar kapıda bekliyor Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz?

Su güvenlik anketinin tamamını okuyun

Lütfen dikkat: sadece İngilizce olarak mevcuttur.

Daha fazla oku

DAHA FAZLA OKU

Akıllı su sensörü.

GROHE Sense’i Keşfedin

Evinizin akıllı koruyucusu.

GROHE Sense Guard’ı Keşfedin

Kişisel su yönetim uygulaması.

GROHE Sense app uygulamasını keşfedin

(1) The ConsumerView, January 2017, Quantitative Assessment Europe
(2) The ConsumerView, May 2016, Quantitative Assessment Europe
(3) ACE-Group: http://www.businesswire.com/news/home/20110404007195/en/ACE-Private-Risk-Services-Study-Identifies-Type
(4) By German insurers: http://www.gdv.de/zahlen-fakten/schaden-und-unfallversicherung/wohngebaeudeversicherung

(5) https://irp-cdn.multiscreensite.com/c4e267ab/files/uploaded/Rf7chFZfSe2cTKWmjbMA_WHO_Guidelines%20for%20Indoor%20Air%20Quality_Dampness%20and%20Mould_2009.pdf