Showroom bulun
Showrooms
  • Showroomları

Not Defterim

You have not assigned any products.

Once you have added products to your notepad you can download your list right here.

0 Product(s)
Download as PDF
Delete all

The Product is already stored on your notepad.

En İyi Trendler: Sürdürülebilir Tasarımdan Sezgisel Etkileşime

GROHE'nin şirket içi tasarım ekibi, trendleri bir adım önden takip etmeye önem verir. Bir sonraki yılda iç tasarımı etkileyecek trendleri önceden öğrenmek büyük önem taşır. Son on iki ayda ekibimiz, dünyanın her yerini gezerek 2019'da görebileceğimiz başlıca stilleri gözler önüne seren önemli fuarları ziyaret etti. Tasarımcıların, mimarların ve tüketicilerin talep edeceği fikirleri, estetik özellikleri ve malzemeleri tespit ederek fuarlardan elde ettikleri sonuçlarla yılın önemli tasarım trendlerini belirlediler. Ekibimizin bulgularını derledik ve beş ana trend başlığında topladık. Bu yıl, sürdürülebilir tasarımlardan modern çağda hayat bulmuş geçmişin düşlerine kadar herkese hitap edebilecek bir tasarım trendi var.

Charlotte Kidger'ın Endüstriyel Sanat koleksiyonundan renkli bir tasarım parçası, beton zeminde duruyor.

Sürdürülebilir Tasarım: Yeniden Kullanın, Geri Dönüştürün, Yeniden Düşünün

Son yıllarda sürdürülebilirlik ve özellikle sürdürülebilir tasarıma yönelik talebin arttığını görüyoruz. Ancak bu yıl, sürdürülebilirliğin yanı sıra zengin bir dokuya ve görsel çekiciliğe de önem veriliyor. Sürdürülebilir tasarım, göz alıcı estetik özelliklerden mahrum kalmak zorunda değil. Örneğin İsveçli şirket Bolon, görme engelliler için vinil atıklardan üretilen hissedilebilir bir zemin üretti. Alusid şirketi, geri dönüştürülen cam ve porselenden üretilen ve hem iç hem de dış mekanlarda kullanılabilecek kadar sert olan Silicastone zemini tanıttı. Londra merkezli Charlotte Kidger firması ise Endüstriyel Sanat temalı mobilya serisi ile karışık renkli eğlenceli parçaları piyasaya sürdü. Kidger'da, diğer imalat tekniklerinden yan ürün olarak elde edilen poliüretan köpük tozu kullanılarak tabureler, masalar ve koltuklar üretiliyor. Birden çok renk tonunu içinde barındıran bu ürünlerle, atık malzemeler değerlendiriliyor ve yeniden şekillendiriliyor.

Fotoğrafçı: Louise Oats

Oluklu ve şık aydınlatma ürünü, hem etkileyici hem de şık. Evlere uygun endüstriyel estetik tasarım.

Sanat ve Endüstri: Keskinliğini Kaybeden Dünyalar

Henüz emekleme döneminde olmasına rağmen, 3D baskı tekniği bu yıl birçok tasarımcının odak noktasındaydı. Salt endüstriyel uygulamalardan uzaklaşan tasarımcılar, bu aracı el sanatı teknikleriyle birleştirmeye başladı. Örneğin Dirk Vander Kooij, çalışmalarını "fonksiyonel özellikler ve fantastik bir dünya arasında kurulan denge" olarak tanımlıyor. Vander Kooij, düşük çözünürlüklü 3D baskı teknikleriyle üretilen vazolar ve aydınlatma parçalarını sergiledi. Pürüzlü dokuları, ürünlere el yapımı parçalarda bulabileceğiniz özgün bir his katıyor. Bu yıl gözlük markası Kite da, siparişe özel, 3D baskılı gözlük çerçevelerinin sunduğu olanaklardan faydalandı. Kite markasının çalışmaları, teknolojinin kişiye özel hale getirilmesi potansiyelinin avantajları açısından önemli bir katkı.

Altın, altın ve altın. Vintage taş plaklarla altın bir kutuda altın bir ceket.

Nostalji: Retro Trendleri Dijital Çağa Uydurma

Formika masanızda kaset dinlerken bir taraftan da Bakalit telefonunuzun çalmasını beklemek nasıl olurdu? "Nostalji" trendinin özü de burada yatıyor ve retro teknoloji, baskılar ve yüzeyler dijital çağa uyarlanıyor. Nostaljiye dönüş, hem fiziksel objeleri hem de tasarımda otantiklik fikrini kapsıyor. Beatie Wolfe'un Londra V&A müzesindeki The Art of Music in the Digital Age (Dijital Çağda Müzik Sanatı) sergisi de retro müzik teknolojisinin dijital çağda büyüyen çocuklara bir tür seremoni ve masal hissi yaşatmasına odaklanıyor. Hatta birçok tasarımcı, "analogun bir gelişmiş modeli" olarak tanımlanabilecek parçalar sunmaya başladı. Bu tasarımlarda dijital teknoloji, geçmişteki dokunma duyusuna hitap eden güven verici ambalajlarda sunuluyor.

Fotoğrafçı: Dexter Robinson

Yumuşak renk tonlarındaki şık ve minimalist oturma grupları.

Sezgisel Etkileşim: Dokunma ve Jestler

Bu yıl birçok tasarımcı teknolojiyi kontrol etme biçimimize yeni bir açıdan bakıyor. Bunu yaparken de hem gözlerinizi alamadığınız hem de etkileşimde olmaktan mutluluk duyduğunuz nesneler tasarlıyorlar. Aydınlatmanın ve sesin hareket ve dokunuşla kontrol edilmesi, bu yılın önemli temaları arasındaydı. Bang & Olufsen, hem hoparlör hem de minimalist bir tasarım objesi olarak tasarlanan Beosound Edge ürününü tanıttı. Ünite, döndürülerek ayarlanabiliyor. Başlı başına bir tasarım avantajı sunan pürüzsüz, parlak ve şık hoparlörün, sanatsal görünümün yanı sıra fonksiyonel özellikleriyle de ön plana çıkması amaçlanmış. Singular Design firması da aydınlatma kontrolü için benzer prensiplerden faydalanmış; bu ürün, lamba tabanını döndürerek veya yalnızca elinizi tabanın etrafında hareket ettirerek aydınlatmayı kısmanıza olanak tanıyor. Yaratıcı bir tasarım.

Fotoğrafçı: © B&O

Sanatsal objeler ve mavi metal, mavi kadife ve mermer dokulu yüzey yelpazesi.

Bleisure: Evle Ofisin Buluşma Noktası

Geleneksel ofisler yerine birlikte çalışma ortamları ve yaşama-çalışma alanları yükselişe geçti. Hem mahremiyet hem de esneklik ihtiyacının doğmasıyla beraber ev ve ofis tasarımı arasındaki sınırların keskinliğini kaybettiği önemli bir döneme giriyoruz. Mobilya markası Misana'nın yüksek sırt destekli dinlenme koltukları, çalışma alanında kendinize biraz zaman ayırmak için ideal. Aper'in Iwasaki Design Studio tarafından tasarlanan Kiik koleksiyonu, ileride alçak koltuklar, puflar ve konsollardan oluşan "toplanma alanları"nın kullanılacağını öngörüyor. Çalışma, dinlenme ve eğlenme arasındaki alanları dengeleyen zarif duvar bölmeleri ve taşınabilir, modüler parçalar da bu yılın sergilerinde ön plandaydı.

Fotoğrafçı: Marco Covi